English

محسن جهانگیری

استاد فلسفه

زادروز: 1308

زادگاه: قزوین

وفات: 1 اردیبهشت 13098

محل دفن: تهران

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به پاس سال‌ها خدمات علمی و فرهنگی وی، طی برگزاری مراسم بزرگداشتی در 6 اسفند 1390ایشان را به عنوان یکی از مفاخر ایران زمین معرفی کرد115

زندگی‌نامه

وی در  ضیاء آباد قزوین متولد شد. شش ساله بود که به مکتب خانه رفت و  قرآن آموخت . تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش گذراند و بعد به شوق یادگیری علوم اسلامی رهسپار قم شد. بعد به تهران آمد و پس از گذراندن دوران متوسطه در سال ۱۳۳۳ وارد دانشگاه تهران شد و نزد اساتیدی چون دکتر یحیی مهدوی و پروفسور هانری کربن فلسفه آموخت. در 1336 لیسانس، در 1346 فوق‌لیسانس و در ۱۳۵2 دکترای خود را در رشته فلسفه از دانشگاه تهران گرفت. رساله دکترای وی  با عنوان «تطبیق وحدت وجود در تصوف محی‌الدین بن عربی و وحدت جوهر در فلسفه باروخ اسپینوزا» بود که با راهنمایی سید احمد فردید به انجام رساند و از همان سال به تدریس فلسفه غرب در همان دانشگاه مشغول شد. در ۱۳۶۸ در دانشگاه تربیت مدرس به عنوان استاد نمونه، در ۱۳۷۷ به عنوان پژوهشگر فرهیخته و در ۱۳۸۱ به عنوان چهره‌ ماندگار  رشته فلسفه انتخاب شد و مورد تقدیر قرار گرفت.
جهانگیری از ابن‌عربی‌پژوهان برجسته معاصر به شمار می‌رود و تحقیقات وسیعی در زمینه عرفان نظری، فلسفه اسلامی به‌ویژه اندیشه‌های عرفانی ملاصدرا کرده است. او اهل شعر نیز بود. 
دفتر زندگی این فیلسوف و ابن‌عربی شناس برجسته در تهران بسته و در بهشت زهرا در قطعه نام آوران به خاک سپرده شد.
انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به پاس سال‌ها فعالیت علمی و فرهنگی وی، طی برگزاری مراسم بزرگداشتی در 6 اسفندماه 1390 ایشان را یکی از مفاخر ایران‌زمین معرفی کرد.
 

دکتر محسن جهانگیری در نگاه بزرگان

ـ دکتر رضا داوری اردکانی: «من اگرچه به واسطه سن و سالم توفیقی نیافتم تا در درس جناب استاد جهانگیری حضور پیدا کنم؛ اما همواره از کتاب‌های ایشان بهره برده‌ام. دکتر جهانگیری استادی کم‌نظیر، مؤلفی دقیق، محققی بصیر و عمیق و مردی بافضیلت و متدین است و سال‌ها همکاری با جناب جهانگیری به من نشان داده که در حوزه علم صریح و دقیق است و اگر آثار ایشان را بخوانید، درمی‌یابید تا چه پایه و مایه با دقت و پشتکار آثارشان تألیف شده و در عین حال با عجله و شتاب‌زده در تألیف آثار اقدام نکرده است».


ـ دکتر غلامرضا اعوانی: «دکترجهانگیری استاد علم و فضیلت و معرفت و جامع علوم است. ایشان هم دروس حوزوی را فراگرفته، هم در دانشگاه تحصیل کرده‌ است . او محضر اساتید برجسته‌ای را درک کرده است . قدرت و مهارت فوق‌العاده‌ای در خواندن متون فلسفی، ‌عرفانی و ادبی دارد. سالها در حوزه و دانشگاه‌ها شاگرد تربیت کرده ‌است» .


ـ حجت الاسلام والمسلمین احمد احمدی: «دکتر جهانگیری انسانی با اخلاق و تعبد، فروتن ، متواضع و به دور از ریا و تظاهر  و در حوزه ویژگی‌های اخلاقی  یکی از استادان سرآمد است. متأسفانه برخی از استاد‌ان چشم بر اخلاق و مسائل اخلاقی می‌بندند، تا جایی که حتی ساعت کار موظف هم در محل کارشان حضور ندارند و مدام از این دانشگاه به آن دانشگاه در پی منافع مالی هستند؛ در حالی‌که هرگز ندیدم در همه سال‌های همکاری با استاد جهانگیری، در این زمینه کم‌کاری کند. ایشان خودشان را موظف می‌دانستند که اخلاق را همواره در همه عرصه‌ها رعایت کنند. جناب جهانگیری زندگی سرشار از قناعتی دارد و هنوز هم‌‌ همان زندگی طلبگی را دارد و از تجمل و اسراف پرهیز می‌کند. ایشان به این دسته تعریف‌ها نیاز ندارد، که البته عین حقیقت است».